A mai poszt egyfajta sorozat kezdete is lesz, ugyanis a következő egy hónapban, amíg még Shanghaiban vagyok, megpróbálom még egy kicsit felfedezni a várost, és bemutatni néhány múzeumot, amit meglátogattam. Most egy szerdai napról fogok beszámolni, amikor két múzeumot néztem meg - a címből sejthető, hogy milyen témában.:) Honnan is jött ez a cím? Amikor valamelyik nap említettem anyának, merre jártam, megkérdezte: mi az, csak nem kommunista szerdát tartottam?:)) Szombat helyett... Egy szombatom pedig kommunista helyett kapitalistára sikeredett, de majd erről egy másik alkalommal írok.
上海毛泽东旧居
Az első hely, ahová elmentem, Mao Ce-Tung egykori shanghai lakása, mely 静安 (Jing'an) kerületben található. Ebben a házban élt Mao Ce-Tung (毛泽东) és családja 1924-től: második felesége, Yang Kaihui (杨开慧), és két fia, Mao Anying (毛岸英) és Mao Anqing (毛岸青). A Kínai Kommunista Párt és a Kuomintang ekkor még együttműködött, és Mao ezzel kapcsolatosan dolgozott Shanghaiban ebben az időszakban. Bár korábban is tartózkodott hosszabb-rövidebb ideig itt, ez volt a leghosszabb shanghai időszaka.
Korábban már feltettem ide egy képet a kapuról, ezen belépve először egy szoborcsoportot láthatunk, majd a házba belépve a kiállítást. Az egyik kisebb helyiségben képeket és dokumentumokat, a másik ajtón belépve pedig magát a lakást. Itt az egyes szobák az akkori helyzetnek megfelelően vannak berendezve, és életképeket is láthatunk viaszfigurákkal megelevenítve: például a fiatal Mao és felesége a gyerekekkel a hálószobában.
Az emeleti kiállítás Mao Shanghaiban eltöltött idejéről szól, láthatunk rengeteg fényképet, levelet, újságcikket. Érdekesség, hogy a Youth Daily c. lap főcímében Mao kézírása látható, az újság ma is ezt használja.
Szintén az emeleten tekinthető meg a Mao Anying életéről szóló kiállítás is. A kommunista vezető legidősebb fia 1950-ben, 28 évesen halt hősi halált a koreai háborúban. Ebben a teremben fotók és személyes tárgyak vannak kiállítva, pl. ruhák, szovjet varrógép, íróeszközök, dokumentumok a Szovjetunióban eltöltött évekből. Az egyik vitrinben egy marék föld is látható arról a helyről, ahol Mao Anying elesett a harcban.
A múzeum ingyenesen látogatható keddtől vasárnapig 9:00 és 11:30, valamint 13:00 és 16:30 között.
Cím: Shanghai, Jing'an kerület, 120 Maoming Rd. N. (上海市静安区茂名北路120弄)
中国社会主义青年团中央机关旧址纪念馆
A második múzeum, amit megnéztem, a Kínai Szocialista Ifjúsági Szövetség Központi Bizottságának emlékhelye. Itt sajnos nem lehetett fényképezni, csak az előtérben. (Bár gyanítom, hogy Mao régi házában sem lehetett - igaz, csak egy helyre volt kiírva konkrétan, és senki sem szólt rám, hogy nem lehet.) Épp a zárás előtt nem sokkal értem ide, igazából már hazafelé indultam, de ha már pont erre jártam, akkor megnéztem a kiállítást.
A kiállítás egészen a kezdetektől, 1920-tól napjainkig mutatja be a szövetség történetét, eredményeit, jeles eseményeit illetve kiemelkedő személyiségeit. Az egyik képen egy ismerős szobrot vettem észre, melyet már láttam valahol, méghozzá a Shanghai Állatkertben. Ez a szobor egy megvadult ló elé ugró katonát ábrázol. Akkor még nem tudtam ki ő, de a kiállításon kiderült: Ouyang Hai (欧阳海), aki szintén egy kommunista példakép. A szobor hősi halálának pillanatát örökíti meg, amikor Ouyang 1963-ban megpróbált ellökni a sínekről egy megrémült katonai lovat, hogy ne ütközzön a közeledő vonattal, azonban ő maga már nem tudott elugrani.
Ez a múzeum is ingyenesen látogatható minden nap 9:00 és 11:30, valamint 13:00 és 16:30 között.
Cím: Shanghai, Huangpu kerület, 567 Huaihai rd. M. (上海市黄浦区淮海路567弄1-7号)
Legközelebb a "kapitalista szombat" következik.:)